VX.2.4
Designer těsněji spolupracuje s Enterprise Data Managment (EDM) nástroji a umožňuje zobrazení projektů je využívajících na úvodní stránce, připojení k databázi, vyhledávání a nahrazování součástek z knihovny a export EDX pro systémy PLM. Vyhledávat je možné i prázdné a chybějící vlastnosti prvků.
Další novinky se týkají nápadů uživatelů pro nastavení zobrazování vlastností prvků.
CES pokračuje v rozšiřování automatizace pomocí skriptů a podporuje specifikaci testovacích bodů.
High speed design by se měl v následujících verzích (počínaje touto) rozšířit o složitější modely prokovených otvorů, obsahující stínící prokovené otvory v okolí. Jednodušší návrh RF prvků a jejich snadnější přeměnu na spoje a zpět. Vylepšení se týká i stávajícího ladění spojů a tvorby zemnících prokovených otvorů v ploše, pro něž lze ukládat vytvořená nastavení.
Export podporuje nyní i verzi IPC-D-356, jelikož verze IPC-D-356B není pro většinu softwaru čitelná.
Plánovaní Sketch Planner upravuje šířku kanálu spojů podle jejich šířky (oblastních pravidel na desce) i případných prokovených otvorů pro účely stínění.
Při vytváření ohebných částí desky je možné využít již nastavené řazení vrstev, lze vytvářet otvory v krycích vrstvách pro připojení pinů. Přibylo vytváření padů a jejich krytí pro ohebné části, výztuhy a přilnavé vrstvy. Nový nástroj pro úpravu tvarů (shape) – split (rozdělením) specifikuje změnu obrysu desky nebo dalších nakreslených tvarů.
Export 3D návrhu je rozdělitelný na více step modelů a jeho propojení s mechanickým CAD programem podporuje více typů prvků, jako fiducials, solder masku, ohebné části. Těsnější propojení, pro výměnu parasolid modelů, existuje pro program NX od společnosti Siemens.
VX.2.3
Xpedition Designer dále rozšiřuje schopnosti menu Display Control z minulé verze pro jednodušší ovládání zobrazení a podporující fulltextové vyhledávání. Zlepšení v rámci tvorby schématu se týká i nahrazování součástek a všeobecného vyhledávání (taktéž uvedených v minulých verzích), označování sítí skrz celou hierarchii a další uživatelské nápady ze stránky Mentor Ideas.
AMS simulace propojuje komponenty s jejich modely s možností uložit si toto propojení pro další použití ve stejném, ale i následujícím návrhu. Nová verze přidává schopnost kroku Zpět pro vrácení jakýchkoliv změn, které tento nástroj ve schématu udělal.
V návrhu desky bude automaticky zobrazován dialog pro správné natočení 3D pouzdra součástky po vložení jejího modelu. Automaticky také budou zobrazeny kuličky u BGA pouzder. V 3D nastavení navíc přibylo nastavení pro zobrazení otvorů v desce a přidání panelu nejpoužívanějších funkcí ve 3D do panelu 3D General. Odvrtávání prokovů bude možné nastavit i u těch uvnitř desky (buried) a zlepšuje se načítání složení jejích vrstev (Stackup).
Ve zpětné kontrole desky (Batch DRC) jsou nově možnosti kontrolovat nepřipojené pady, na něž však vede cesta (ale není připojená) a složení vrstev v ohebné (flex) části desky.
Sketch planning umožňuje zadat stínění již v Net Exploreru.
VX.2.2
Nově existuje Display Control (podobně jako v případě návrhu desky xPCB) i pro schématický návrh, tedy s fultextovým vyhledáváním, možností zařadit některé položky mezi oblíbené (Favourites) pro rychlejší přístup, skrýváním nepoužívaných položek i ukládáním nastavených schémat zobrazení.
Změna součástky ve schématu za jinou doznala změn založených na zpětné vazbě z beta verze. Rozšiřuje schopnosti a nastavení mapování pinů a vlastností mezi nahrazovanou a novou součástkou.
V novém specifickém vyhledávání na základě libovolných parametrů je možné vyhledané části nahrazovat nebo znovu vkládat do schématu přímo z vyhledávacího okna a obdobně lze spustit verifikaci součástky jejím porovnáním s připojenou databází.
Uživatelské nápady odpojení součástky přes kontextové menu, změna slotu v Properties, hromadná změna rámečku (razítka) nebo změna symbolu při nahrazování ve Variant manageru byly zabudovány.
V layoutu přibyla v Display Control položka zobrazení sítí vedoucích do kanálu Sketch Planneru a možnost použít tento nástroj již při plánování rozložení součástek a přidávat do jednotlivých kanálů planneru celé svazky spojů mezi skupinami součástek.
Job Management Wizard podporuje práci se starší verzí bez jejího převodu a byly do něj zabudovány volby pro kopírování, vytvoření, přesunutí a mazání, které se dají provést výběrem ze seznamu.
Přibyla podpora pro alternativní 3D modely pro součástky s různým typem montáže a jejich podpora pro Xpedition 3D Designer. Ve 3D Editor control je možné vypnout online kontrolu (DRC) Z-tové osy, zatímco standartní zůstává zapnutá.
Vylepšení se dočkalo i zobrazování Group Outline (ohraničení plánovací skupiny prvků), už nebude zobrazovat grafiku kót a je možné vynechat i zahrnování některých uživatelských vrstev jejich přidáním do souboru ExcludedLayers.txt v Config adresáři. Kopírování skupin prvků (design reuse) umožňuje zachovávat rozmístění jejich označení (Reference Designator) možností Keep text attributes.
Dalšími vylepšeními prošlo přidávání obrázků v Drawing Editoru, Xtreme pokládání spojů, keyin příkaz CTO pro uzavírání malých objektů a otvory v masce vzniklé odpařováním pro Layout 300.
VX.2.1
- Na základě uživatelské zpětné vazby změna rozhraní pro nahrazování prvků ve schématu a umožnění změny typu, smazání a propagování jména pinu do sítě (netu) v případě in-line blok editace
- automatický update vlastností prvku z knihovny po jejich doplnění, vyhledávání a řazení v přidávání vlastností prvku v properties v xDX Designeru, (ideas D6337,D2776, D14138)
- self managed design block pro xDM Design a Library
- managed blocks možnost vytvářet a sdílet logické bloky ostatními
- automatický import EDX s xDM klientem pro tento modul
- možnost použít částečně hotové součástky, není nutné mít pouzdro pro použití ve schématu
- přidán nativní prohlížeč pro 3D modely spolu s možností jejich exportu a importu přímo do knihovny
VX.2
Rozložení desky
Po automatickém položení skupiny součástek lze zvětšovat jejich vzdálenost roztažením ohraničení celé skupiny. Jelikož funkce „auto arrange“ rozloží součástky pouze na minimální nastavenou izolační vzdálenost, tato nová funkce umožňuje tuto vzdálenost zvětšit
Automatické zarovnávání součástek (auto align left, bottom, …) je možné použít na jakékoliv objekty. Pro součástky je funkce zarovnávání rozšířena o vodící linky podle nejbližších objektů při ručním umísťování/pohybování. Je tak možné jednoduše zarovnávat do sloupců/řádků jako v případě xDX Designeru (tvorby schématu). Vodicí linky se mohou zobrazovat i pro grafické prvky jako je například text.
Kopírování části obvodů může využívat jiné označení součástek (reference designator) než měl obvod v původním schématu.
Dopředná anotace (Forward annotation) je řešena pomocí ID, které nezávisí na označení součástek (reference designatoru) ani na propojení ve schématu. Díky tomu i pokud se změní oba tyto parametry součástka zůstane na stejném místě desky a bude spjata se svou obvodovou reprezentací.
Via otvory a vrtání
Via otvory (prokovy) mohou mít i obdélníkový tvar pro rozšíření možností Signálové integrity desky. Mohou mít definovány více typů vytváření (vrtaný, photo, punched, …). Dalším rozšířením je automatické odstranění přípojných bodů ve vnitřních vrstvách. Tato funkce byla dostupná pro pady, nyní bude použita i u prokovů. Přípojný bod (měděné mezikruží) bude přidáván dynamicky, po připojení cesty k via otvoru ve vnitřní vrstvě. Pro tuto funkcionalitu je potřeba rozšířit nastavení izolační vzdálenosti od prokovů v případě připojení nebo nepřipojení cesty ve vnitřní vrstvě.
Rozhraní
Do Net Exploreru se přesunulo nastavení skrývání a zobrazování označených (marked) spojů Net Filter. Do oken uživatelského rozhraní přibyl Hazard Explorer, který shrnuje výsledky kontroly návrhových pravidel (DRC). Podporuje i vstupy z dalších programů jako HyperLynx DRC a Valor.
Zlepšení zobrazování grafických prvků (odstranění uzlové neprůhlednosti), podobně jako nečekání na plné vykreslení v každém kroky přiblížení/oddálení zvyšuje grafický výkon (až 6x).
Některé funkce, které byly dříve realizovány externími soubory, jsou ve verzi VX.2 zabudované v položce Advanced Setup. Nové funkce umožňují v programu zabránit spojování via otvorů, odstraňovaní chtěných ramen na (stínících) spojích a spravovat objekty složené z více via otvorů (Multiple Via Objects). Tyto objekty se používají většinou pro rozvod napájení.
Vylepšení doznalo i ladění (tunning) spojů s definovanou délkou či zpožděním.
Spoje
Změna šířky spoje disponuje, stejně jako tažení spojů, možností posouvat objekty okolo něj a tím se zvětšuje oblast, do níž se spoj může rozšířit. Přesto se bude při rozšiřování pokoušet co nejvíce zachovat stávající geometrii okolních spojů.
Interaktivní vyhlazování spojů (gloss) využívá nejen minimální izolační vzdálenost, ale rozšiřuje ji, pokud je to možné. Pokud je například mezi pady položen jediný spoj, bude posunut ke středu mezery mezi pady, aby se tak zvětšila izolační vzdálenost od obou.
Sketch Planner je nová funkce pro plánování koridorů, ve kterých by se měli pokládané spoje držet. Definují se přímo na desce. Využívá pr jejich pozdější položení Sketch router a novou možnost Trunk routing. Se sketch plány je možné manipulovat jako by to byly jednoduché spoje.
3D & flex rigid
Nová možnost definovat více obrysů desky, z nichž každý může mít různé počty a rozložení vrstev. Ohebná vrstva má možnost definování ohebného jádra, krycí vrstvy, přilnavosti, ohýbání, vlastní kontrolu návrhových pravidel (DRC). Celá flex-rigid deska (využívající oba typy) je upravitelná v 3D prostředí a umožňuje export ODB++ dat.
Ve 3D prostředí je vedle zobrazování ohebných částí a jejich manipulaci možné navíc zobrazovat vodivou síť v rámci desky a exportovat ji. Je možné vytvářet obrys desky podle importovaného STEP modelu. Podobně jako v případě mechanických CAD programů, 3D prostředí umožňuje spárování (mating) povrchů. Importované objekty (např. pouzdro desky) mohou tak mít vzájemně definovaný vztah (vzdálenost, natočení), který dodržují.